www.nadbaltykiem.info

 
 
   Noclegi nad Bałtykiem

woj. pomorskie
 
                84-150 Hel
Hel z lotu ptaka
mapa Helu
 
        Baza obiektów
- ośrodki wypoczynkowe [0]

- hotele [0]

- wille, pensjonaty [0]

- domy wczasowe [0]

- pokoje gościnne [0]

- apartamenty [0]

- domki letniskowe [0]

Wyświetl oferty...
 
 

HEL


Historia:
1219 - najdawniejsza wzmianka o wyspie Hel;
od XIII w. była tu osada rybacka;
przed 1351 - nadanie praw miejskich;
XV w. - powstaje Nowy Hel, Stary Hel podupadł i stopniowo przestał istnieć;
1466 - miasto znalazło się w inkorporowanych do Polski Prusach Królewskich;
1793 - Hel znalazł się pod panowaniem Pruskim;
1807-15 - przynależność do Gdańska, później ponownie przyłączony do Prus;
1872 - Hel utracił prawa miejskie;
1920 - po odzyskaniu niepodległości przez Polskę przyłączony do RP;
1939 - obrona z umocnień zbudowanych na Helu przez oddziały polskie;
1939-45 - w czasie okupacji hitlerowskiej należał do III Rzeszy;
1942 - budowa latarni morskiej;
1954 - uzyskał status osiedla;
1960 - budowa szosy łączącej Hel ze stałym lądem;
1963 - odzyskanie praw miejskich.
Hel to najstarsze miasto w powiecie Puckim. Już w połowie XIV wieku posiadał prawa miejskie nadane przez księcia Gdańskiego Świętopełka. Akt lokacyjny został potwierdzony w przywileju krzyżackim z roku 1378. Najdawniejszy Hel położony był około 1,5 km na zachód od centrum obecnego miasta. Z zapisków zachowanych do dziś wiadomo, że posiadał on murowany kościół, ratusz, szpital, dwa place targowe, kilka karczm oraz przystań dla łodzi rybackich i statków handlowych. W wyniku rozmywania półwyspu, na początku XV wieku zbudowano nowy Hel. W 1417 roku pojawia się w Nowym Helu kościół poświęcony patronowi rybaków - św. Piotrowi. W roku 1466 król uznał zwierzchnictwo hanzeatyckiego Gdańska nad Helem. Dzięki czemu cały Półwysep Helski związał swoje stosunki handlowe z Gdańskiem na długie wieki.
 
dawny kościół ewangelicki, dziś muzeum rybołóstwa widok na port, w tle ratusz kuter zacumowany w porcie
 
W 1526 r. król Zygmunt Stary przelał na Gdańsk prawa feudalne do posiadania miasta Helu. Ta sytuacja prawna otwierała przed Gdańskiem możliwości kierowania losami gminy miejskiej Hel. Wiek XVII i XVIII tragicznie zapisał się w dziejach tego miasta. Liczne pożary i napaści oraz zarazy doprowadziły do stopniowego wyludnienia osady, co w konsekwencji spowodowało utratę w 1872 praw miejskich. Ponowne ożywienie osadnicze nastąpiło dopiero w chwili wybudowania niewielkiego portu (1892-93), który stał się schronieniem dla łodzi i kutrów rybackich oraz przystanią dla statków wycieczkowych przypływających z Gdańska i Sopotu. W roku 1896 Hel uzyskał status "Kąpieliska Bałtyckiego". Po zakończeniu I wojny światowej, Hel staje się najsilniejszym ośrodkiem rybołówstwa oraz bardzo popularnym kurortem. W 1921r. osada otrzymuje połączenie kolejowe z resztą kraju.
 
bunkry z okresu II wojny światowej widok na port statek wycieczkowy żeglugi gdańskiej
W 1936 roku, dekretem Prezydenta, miejscowość staje się wojskowym "Rejonem Umocnionym". Do roku 1939 powstało w Helu nowe osiedle tzw. "Kolonia Rybacka", kościół katolicki, szkoła, port Marynarki Wojennej oraz dwie placówki naukowe. Pomyślny rozwój Helu przerwał wybuch II wojny światowej. Półwysep stanowił jeden z najdłużej broniących się obszarów kraju. Skapitulował dopiero 2 października. Garnizon polski liczył niespełna 3000 żołnierzy i oficerów. W jego skład wchodziła jedna bateria im. H Laskowskiego, składająca się z 4 dział 152 mm, oraz dział mniejszych kalibrów i przeciwlotniczych. Wyzwolenie Helu nastąpiło dopiero 10 maja 1945 roku, jako ostatnie z osiedli polskich. Od zakończenia II wojny światowej do roku 1996 dostęp do Helu był ograniczony ze względów militarnych.
 
latarnia morska fokarium plaża od strony morza zachód słońca w Helu
 
Obecnie:
 Herb Miasta Hel
Hel jest miastem liczącym niespełna 5 tyś. mieszkańców. Duży wpływ na rozwój miasta jako letniska miały przeobrażenia społeczne z początku lat 90-tych ubiegłego stulecia. Hel to miejsce wyjątkowe. Najbardziej morskie miasto Polski - usytuowane na cyplu półwyspu, z trzech stron otoczone wodami Bałtyku. Silne rybackie korzenie miasta obecne są w jego dawnej architekturze, we wciąż jeszcze zachowanych budynkach, do których należą domy rybackie o konstrukcji szkieletowej; z ciemnych belek, wypełnionych białymi fragmentami ścian. Trzeba przyznać, że część miasta nadal utrzymuje dawny wygląd osady rybackiej. Ale Hel to nie tylko miejsce wspaniałego wypoczynku, czystych plaż. To także dużo atrakcji, takich jak fokarium, 40 metrowa latarnia morska, militaria z okresu II wojny światowej, oraz możliwość odbycia wycieczki morską drogą do trójmiasta! W porcie znajduje się przystań żeglugi pasażerskiej, w sezonie regularnie utrzymującej połączenia morskie.
 

Zapraszamy do serwisów poszczególnych miejscowości:
Białogóra Chałupy Chłapowo Dębki Hel Jastarnia Jastrzębia Góra Jurata Karwia Kuźnica Łeba
Ostrowo Puck Rowy Ustka Władysławowo


Wizyty robotów na tej stronie: Google    MSN    Yahoo! NetSprint    Onet    Szukacz   

© 2006-2008 www.nadbaltykiem.info